Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 326

Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen/admin/functions/functions.php on line 96

Warning: Use of undefined constant DAYS_IN_SECONDS - assumed 'DAYS_IN_SECONDS' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen-child/functions.php on line 630

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen-child/functions.php on line 630

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php:326) in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen-child/functions.php on line 630
Hodnocení organizačních modelů prizmatem DevOps | itSMF Czech Republic

Rešerše Toggle

Hodnocení organizačních modelů prizmatem DevOps

V květnu roku 2016 měla společnost IT Revolution opět potěšení hostit 50 technologických vůdců a myslitelů z celé skupiny DevOps Enterprise na DevOps Enterprise fóru v Portlandu v Oregonu. Cílem fóra je vytvářet písemné pokyny, shromážděné nejlepšími odborníky v těchto oblastech, jak překonat největší překážky v komunitě DevOps Enterprise.

Ze shromážděné zpětné vazby a informací ze summitu společnosti DevOps Enterprise v roce 2015 identifikovala komunita čtyři klíčové oblasti, kterými mají zabývat fóra v následujícím roce:

 • Vedení změny: Jaké jsou efektivní strategie a metody pro vedení změny ve velkých organizacích?
 • Návrh organizace: Jak vypadají organizační schémata v organizacích, které úspěšně přijaly DevOps? Jaké jsou příslušné role a odpovědnosti a jak se změnily oproti tradičním IT organizacím?
 • Moderní technologie: Jaké jsou moderní architektonické a technické postupy, které musí znát všichni technologičtí lídři?
 • Soulad s požadavky a bezpečnost: Jaké má DevOps konkrétní možnosti, jak překlenout nedostatky v zabezpečení informací a dodržování předpisů, a ukázat auditorům a regulátorům, že existují účinné kontroly, které zabraňují, odhalují a odstraňují problémy?

 

Během oněch tří dnů jsme se rozdělili do skupin pro každou z klíčovou oblast a pustili se do práce, výběru týmů, někdy s přebíháním mezi týmy, do spolupráce, sdílení, argumentování … a psaní. Po skončení fóra skupiny strávily příští šest měsíců společně, aby dokončily a rozpracovali to, co společně začaly.

Konečný výsledek lze nalézt na stránce Fóra na webové stránce IT Revolution (http://itrevolution.com/devops_enterprise_forum_guidance) a všechny příspěvky z fóra, a to jak v letošním, tak minulém roce, jsou zdarma.

Společnost IT Revolution je hrdá na to, že sdílí výsledky tvrdé práce, nasazení a spolupráce úžasné skupiny lidí z fóra DevOps Enterprise Forum 2016. Naším přáním je, abyste získali cenný pohled na DevOps jako praxi.

Gene Kim
Listopad 2016
Portland, Oregon

 

Stručný obsah dokumentu

Zatímco tradiční IT organizace je strukturována do funkčních sil, DevOps se spoléhá na multi-funkční týmy s příslušným oprávněním. Lze kombinovat oba přístupy a pracovat v rámci tradiční struktury? Nebo potřebujete vaši organizaci restrukturalizovat tak, aby podporovala systém DevOps? Tradiční struktura nabízí způsob, jak neustále zlepšovat dovednosti v jednotlivých oblastech – například ve vývoji softwaru, infrastruktuře, provozu a bezpečnosti. Když zvolíte organizaci s multi-funkčními týmy, přijdete o možnost, kdy více zkušených odborníků v oblasti infrastruktury dohlíží a koučuje více specialistů – juniorů a ztratíte příležitost budovat schopnosti a odborné znalosti v rámci této technické specializace? Tradiční funkční organizace mohou být vysoce efektivní při přidělování expertů na různé projekty, při přeřazování technických odborníků podle potřeb společnosti. Musí organizace v duchu DevOps tuto účinnost obětovat?
To jsou otázky, které si mnozí z nás kladou při transformaci na DevOps, abychom zlepšili naše organizace. Těmito otázkami se zabývá tento dokument, identifikuje některé z modelů, které podniky a organizace v současnosti používají, a navrhuje některé nápady, které mohou lidem pomáhat při plánování jejich budoucnosti.

Dokument je členěn do kapitol s následujícím zaměřením:

 • Proč záleží na organizační struktuře
 • Organizační modely a jejich charakteristiky, které jsou podrobněji rozpracovány v následujících kapitolách, kde se uvádí:
  • Klíčové charakteristiky modelu
  • Výhody
  • Nevýhody
  • Hodnocená z hlediska DevOps
 • Model 1 – Tradiční model s funkčními sily
 • Model 2 – Maticový model
 • Model 3 – Model založený na platformě a produktu
 • Model X – Adaptivní organizace
 • Co dalšího třeba vzít v úvahu při návrhu organizace
 • Závěr: provozní dokonalost

(Anotace: Jaroslav Rokyta)

Komentáře není možné přidávat.

Tyto stránky nejsou od 10. 10. 2017 aktualizovány.
Nová verze webu dostupná na: itsmf.cz.