Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 326

Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen/admin/functions/functions.php on line 96

Warning: Use of undefined constant DAYS_IN_SECONDS - assumed 'DAYS_IN_SECONDS' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen-child/functions.php on line 630

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen-child/functions.php on line 630

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php:326) in /data/web/virtuals/59576/virtual/www/subdom/old/wp-content/themes/smartscreen-child/functions.php on line 630
Doporučení pro organizace | itSMF Czech Republic

Doporučení pro organizace Toggle

Základní doporučení pro organizace zvažující certifikaci dle ISO/IEC 20000

Vlastníkem certifikačního schématu ISO/IEC 20000 je společnost APMG. Naši členové mají zkušenost s certifikací z pohledu subjektu certifikovaného i certifikačního, proto jsme připravili pro zájemce o tuto certifikaci několik následujících doporučení:

 • Seznamte se podrobně s požadavky normy ISO/IEC 20000 – část 1, kde jsou uvedeny požadavky na systém managementu služeb. Požadována je prokazatelná implementace všech definovaných procesů.
 • Příprava na certifikaci je samostatným projektem jako každý jiný, a proto k ní takto přistupujte:
  • Definujte si cíle, kterých chcete certifikací dosáhnout
  • Alokujte si lidi a peníze
  • Zajistěte si podporu vedení organizace
  • Připravte si harmonogram implementace s dostatečnými „buffery“ (dle rozsahu organizace a stupně implementace jednotlivých procesů 6 – 36 měsíců).
 • Zajistěte si vyškolení projektového týmu a klíčových účastníků jednotlivých procesů v oblasti ISO/IEC 20000 (školení a certifikace pro jednotlivce je ISO/IEC Foudation, Practitioner, Consultant a Auditor) nebo ITIL (školení a certifikace pro jednotlivce je uvedeno v sekci Školení a certifikace ITILv3).
 • Po implementaci všech procesů proveďte interní audit oproti požadavkům normy (všechny procesy musí být prokazatelně implementovány a toto musíte prokázat záznamy!!! z fungování těchto procesů).
 • Kontaktujte certifikační orgán akreditovaný k provádění auditu a udělování certifikace dle ISO/IEC 20000. Aktuální seznam najdete u Českého akreditačního institutu na adrese www.cai.cz  v seznamu akreditovaných subjektů, kde do vyhledávání zadáte „ISO/IEC 20000“.
 • U vybraného certifikačního orgánu  požádejte o provedení „předběžného auditu“, který odhalí nejzávažnější nedostatky z pohledu auditora, nebo jen o informační schůzku, kde se dozvíte podrobnosti o průběhu auditu.
 • Po odstranění nedostatků z „předběžného auditu“, které zabere přibližně 1 – 2 měsíce, přistupte k auditu „ostrému“.
 • I po úspěšném získání certifikátu ale nezapomeňte, že jako u ostatních ISO norem, i tato vyžaduje každoroční kontrolní audity, na kterých musíte demonstrovat trvalé zlepšování procesů dle PDCA (Plan – Do – Check – Act) cyklu.

Předběžné požadavky pro audit

Nejsou žádné.

Tyto stránky nejsou od 10. 10. 2017 aktualizovány.
Nová verze webu dostupná na: itsmf.cz.