Dokument: BABOK

Publikováno: 18. 5. 2015

BABOK® (Business Analysis Body of Knowledge) je obecně uznávaný standard pro oblast byznys analýzy, spravovaný nezávislou, neziskovou asociací IIBA – International Institute of Business Analysis http://www.iiba.org/ . Je to podobná organizace jako ITSM International pro ITIL. Založena byla v roce 2003 a má v současnosti více než 28.000 členů, resp. přes 230 korporátních členů ve více než 110 pobočkách po celém světě.

V Česku zatím pobočka není, nejbližší je v Rakousku a ve stádiu vzniku je v Polsku ve Varšavě.

Vzhledem k tomu, že oblast byznys požadavků a kvalita jejího zvládnutí je rozhodujícím faktorem pro vytvoření a poskytování IT služeb, které jsou v souladu s potřebami byznysu, zveřejňujeme pro základní orientaci překlad dokumentu IIBA BABOK® Overview, verze 2.0, zejména jako doplněk dříve uveřejněného dokumentu Jak BABOK doplňuje ITIL.

BABOK® verze 1.0 a 2.0 byly k dispozici ke stažení zdarma. Současná poslední verze 3.0 už je k dispozici pouze pro členy asociace.

Tento dokument je překlad je BABOK overview, verze 2.0.

BABOK® Guide v2 je základním standardem, který napomáhá odborníkům a zúčastněným stranám dodávat byznysu hodnotu a vytvářet lepší výstupy pro byznys. BABOK® Guide je nejdůvěryhodnější a nejspolehlivější zdroj znalostí a postupů byznys analýzy.


Štítky:
Autor:: Kateřina Mrkvičková